Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Mahmut Durman
Köşe Yazarı
Mahmut Durman
 

KENDİ İFADELERİYLE “70 YILDIR TİYATRO YAPIYORUZ”

Dinimizde ölünün arkasından konuşulmaz diye bir ritüel vardır. Ve bizde inananlar olarak o ritüele olabildiğinde uymaya çalışırız. Ölünün hemen gömülmesi de Peygamber aleyhi salat-u vesselam efendimizin tavsiyesidir. Ve dahi sünnetidir. Geçtiğimiz gün Ferhan Şensoy’un ölümünün ardından düzenlenen törende Cihat Tamer öyle kelimeler kullandı ki sanki Anadolu hiç İslâm toprağı olmadı. Biz Bizans’ı zulüm ve soykırımla buralardan sürdük. Yahu nasıl bir akıl tutulmasıdır bu. Kaçıncı seviye zihin bulanıklığı… Aslında gün gibi ortada olan ve bizatihi istisnasız herkesin bildiği ve bugün dünyaya hükmeden ülkelerin Osmanlı’ya bakıp onlardan ilham alarak dünya devleri olduğu gerçeği ama ne hikmetse bu tırnak içinde “aydınlanmanın" bizim Anadolu hakkında bilinen ama söylenmekten korkulan şey gibi olması çok acayip. Ben bunu tıpkı İslam'ın ilk yıllarına benzetiyorum.  Müslümanlık Hz. peygambere vahyedilmişti, ve bütün Mekkeliler bunu biliyordu ama kimse bunu ispat edemiyordu. Çünkü müslümanlar gizliden ibadet ediyorlar dini öğreniyorlardı. Bu akıl tutulması siz söyleyin 100 yıldır ben söyleyeyim 300 yıldır devam ediyor müslümanlar arasında ve özellikle Atamızın hüküm sürdüğü Anadolu topraklarında. Hakikaten çok enteresan. Araştırmacılara tez olacak bilim insanlarının derinlemesine analiz konusu yaratacak bir konu bu…. Onlara göre demokrasi mücadelesi 150 yıldır veriliyor ve bu uğurda büyük bedel ödemişler falan filan…  Asırlık arşiv sırf bu uğurda müsvedde diye Balkan ülkelerine satıldı yok pahasına… acı bir hatıra… *****   Kendi ifadeleriyle 70 yıldır tiyatro çeviriyorlar… Evet 70 yıldır çevirdiğiniz tiyatroyla vebaline girdiğiniz neslin vebali size yeter. Müslümanların asırlardır yurdu olan ama onların inancını dalga konusu yapan bu sözde aydın kesim kendilerince Müslümanların inancını istedikleri gibi alay konusu yapabilir filmlerinde dile getirebilir ama Müslüman’a tek bir cevap hakkı tanımaz. Şaka gibi değil mi. Cihat Tamer istediğine inanabilirsin ama Müslümanların inancını alay konusu yapamazsın.  Zira musalla da aynı akıbet seni de bekliyor olacak…  
Ekleme Tarihi: 03 Eylül 2021 - Cuma

KENDİ İFADELERİYLE “70 YILDIR TİYATRO YAPIYORUZ”

Dinimizde ölünün arkasından konuşulmaz diye bir ritüel vardır. Ve bizde inananlar olarak o ritüele olabildiğinde uymaya çalışırız. Ölünün hemen gömülmesi de Peygamber aleyhi salat-u vesselam efendimizin tavsiyesidir. Ve dahi sünnetidir.

Geçtiğimiz gün Ferhan Şensoy’un ölümünün ardından düzenlenen törende Cihat Tamer öyle kelimeler kullandı ki sanki Anadolu hiç İslâm toprağı olmadı. Biz Bizans’ı zulüm ve soykırımla buralardan sürdük.

Yahu nasıl bir akıl tutulmasıdır bu. Kaçıncı seviye zihin bulanıklığı…

Aslında gün gibi ortada olan ve bizatihi istisnasız herkesin bildiği ve bugün dünyaya hükmeden ülkelerin Osmanlı’ya bakıp onlardan ilham alarak dünya devleri olduğu gerçeği ama ne hikmetse bu tırnak içinde “aydınlanmanın" bizim Anadolu hakkında bilinen ama söylenmekten korkulan şey gibi olması çok acayip. Ben bunu tıpkı İslam'ın ilk yıllarına benzetiyorum.

 Müslümanlık Hz. peygambere vahyedilmişti, ve bütün Mekkeliler bunu biliyordu ama kimse bunu ispat edemiyordu. Çünkü müslümanlar gizliden ibadet ediyorlar dini öğreniyorlardı.

Bu akıl tutulması siz söyleyin 100 yıldır ben söyleyeyim 300 yıldır devam ediyor müslümanlar arasında ve özellikle Atamızın hüküm sürdüğü Anadolu topraklarında.

Hakikaten çok enteresan. Araştırmacılara tez olacak bilim insanlarının derinlemesine analiz konusu yaratacak bir konu bu….

Onlara göre demokrasi mücadelesi 150 yıldır veriliyor ve bu uğurda büyük bedel ödemişler falan filan…

 Asırlık arşiv sırf bu uğurda müsvedde diye Balkan ülkelerine satıldı yok pahasına… acı bir hatıra…

*****

 

Kendi ifadeleriyle 70 yıldır tiyatro çeviriyorlar…

Evet 70 yıldır çevirdiğiniz tiyatroyla vebaline girdiğiniz neslin vebali size yeter.

Müslümanların asırlardır yurdu olan ama onların inancını dalga konusu yapan bu sözde aydın kesim kendilerince Müslümanların inancını istedikleri gibi alay konusu yapabilir filmlerinde dile getirebilir ama Müslüman’a tek bir cevap hakkı tanımaz. Şaka gibi değil mi.

Cihat Tamer istediğine inanabilirsin ama Müslümanların inancını alay konusu yapamazsın. 

Zira musalla da aynı akıbet seni de bekliyor olacak…

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve urfaguncel.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.