Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Biyografi Haber Girişi: 20.08.2021 - 20:38, Güncelleme: 20.08.2021 - 20:56

Kazancı Bedih kimdir?

 

Kazancı Bedih kimdir?

Şanlıurfa sanatçıları arasında en çok bilinen ve öne çıkan Kazancı Bedih, 1 Ocak 1929 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Özellikle gazel ve sıra gecesi geleneğini yaşatmak adına büyük katkıları bulunmuştur.
Kazancı Bedih Şanlıurfa sanatçıları arasında en çok bilinen ve öne çıkan Kazancı Bedih, 1 Ocak 1929 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Özellikle gazel ve sıra gecesi geleneğini yaşatmak adına büyük katkıları bulunmuştur. Tam adı Bedih Yoluk’tur. Kazancı Bedih, ailenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Belediye memurluğu yaptıktan sonra kazancılık mesleği icra ettiği için lakabı kazancı olmuştur. Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmiş, cümbüş, ud ve tambur çalmıştır. Özellikle yöredeki sıra gecelerine katılım sağlayarak sanatını geliştirmiştir. 2000’in üzerinde kaseti bulunmaktadır. Sesi ve yorumunun taklit edilmemesi ile sanatında tek isim haline gelmiştir. Kendisine özgü üslubu ve yorumlaması ile birlikte yöresinde “pir” lakabıyla da anılmıştır. Kazancı Bedih Sanatı Kazancı Bedih yaşamı sanatı ile iç içe geçmiş durumdadır. Özellikle Şanlıurfa’nın sıra gecelerinin geniş kesimlere duyurulması Kazancı Bedih sayesinde mümkün olmuştur. Küçük yaşlardan itibaren sıra gecelerine çağrılmakta ve sıra gecelerinin de aranan ismi olmuştur. 1993 yılında katıldığı televizyon programında okuduğu gazel kendisinin çok daha geniş kesimler tarafından tanınmasını sağlamıştır. Ancak kendisi göz önünde olmayı hiçbir zaman sevmemiş ve kalabalıklardan uzak durmayı tercih etmiştir. Televizyona yoğun istek ile katılması kendisine yeni imkânlar oluşturmuştur. Özellikle çeşitli filmlerde de müziklerinin kullanılması Kazancı Bedih’in ülke çapında tanınmasını sağlamıştır. Kazancı Bedih 20 Ocak 2004 yılında, evinde uyurken katalitik sobadan sızan gaz neticesinde zehirlenerek vefat etmiştir.
Şanlıurfa sanatçıları arasında en çok bilinen ve öne çıkan Kazancı Bedih, 1 Ocak 1929 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Özellikle gazel ve sıra gecesi geleneğini yaşatmak adına büyük katkıları bulunmuştur.

Kazancı Bedih

Şanlıurfa sanatçıları arasında en çok bilinen ve öne çıkan Kazancı Bedih, 1 Ocak 1929 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Özellikle gazel ve sıra gecesi geleneğini yaşatmak adına büyük katkıları bulunmuştur. Tam adı Bedih Yoluk’tur.

Kazancı Bedih, ailenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Belediye memurluğu yaptıktan sonra kazancılık mesleği icra ettiği için lakabı kazancı olmuştur. Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmiş, cümbüş, ud ve tambur çalmıştır. Özellikle yöredeki sıra gecelerine katılım sağlayarak sanatını geliştirmiştir. 2000’in üzerinde kaseti bulunmaktadır. Sesi ve yorumunun taklit edilmemesi ile sanatında tek isim haline gelmiştir. Kendisine özgü üslubu ve yorumlaması ile birlikte yöresinde “pir” lakabıyla da anılmıştır.

Kazancı Bedih Sanatı

Kazancı Bedih yaşamı sanatı ile iç içe geçmiş durumdadır. Özellikle Şanlıurfa’nın sıra gecelerinin geniş kesimlere duyurulması Kazancı Bedih sayesinde mümkün olmuştur. Küçük yaşlardan itibaren sıra gecelerine çağrılmakta ve sıra gecelerinin de aranan ismi olmuştur. 1993 yılında katıldığı televizyon programında okuduğu gazel kendisinin çok daha geniş kesimler tarafından tanınmasını sağlamıştır.

Ancak kendisi göz önünde olmayı hiçbir zaman sevmemiş ve kalabalıklardan uzak durmayı tercih etmiştir. Televizyona yoğun istek ile katılması kendisine yeni imkânlar oluşturmuştur. Özellikle çeşitli filmlerde de müziklerinin kullanılması Kazancı Bedih’in ülke çapında tanınmasını sağlamıştır.

Kazancı Bedih 20 Ocak 2004 yılında, evinde uyurken katalitik sobadan sızan gaz neticesinde zehirlenerek vefat etmiştir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve urfaguncel.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.